گفتگوی مهندس طاهری آشتیانی با خبرگزاری ایپنا – بخش دوم

گفتگوی مهندس طاهری آشتیانی با خبرگزاری ایپنا – بخش دوم

 

تصویب تفاهمنامه اتفاق خجسته‌ای است/ حدس می‌زنم تصویب شود

وی با اشاره به لزوم بسترسازی برای ایجاد تغییرات در تفکیک وظایف دو وزارتخانه گفت: علی رغم اصرار مدیرکل دفتر امور چاپ برای هر چه سریعتر به سرانجام رسیدن این تفکیک، باید گفت وزارت صنعت خود واقف به این بود که با فرآیندی پیچیده و سنگینی مواجه است و چه گروه متوقع با چه مشکلات از پیش انباشته شده‌ای به سراغش خواهند آمد.

کارشناس چاپ و بسته‌بندی ادامه داد: قطعا ساماندهی این صنف و به سرانجام رسانیدن این تفاهمنامه کار سختی است و بدون برنامه کارشناسی شده امکان‌پذیر نیست ضمن اینکه تجربیات وزارت ارشاد هم طی این سال‌های متمادی بسیار مفید خواهد بود. در واقع انتقال تجربیات و یا استفاده از افراد با تجربه در این حوزه راهکارهایی است که به طور قطع وزارت صنعت به آن واقف است و برای آن کارگروه‌هایی را در نظر خواهد گرفت.

طاهری آشتیانی در پاسخ به این سوال آیا امیدی به تصویب شدن این تفکیک وظایف توسط هئیت ویران وجود دارد یا خیرعنوان کرد: آنچه که در پایین دست، می‌شود حدس زد در سطح صنف و صنعت فرآیند بسیار خوبی بوده است و آن چیزی که بانی این اتفاق در دو وزارتخانه شده است هم انگیزه‌ی خوبی تلقی می‎شود ولی به هر حال باید در نظر داشت تبیین و تشریح و شفاف سازی آن در ذهن آقایان به عنوان تصمیم گیرنده نهایی مسئله بسیار مهمی است.

وی همچنینن در ادامه گفت: امیدوار هستم که این اتفاق بیفتد و این موضوع به تصویب برسد. من این اتفاق را میمون و خجسته می‌دانم. با به تصویب رسیدن این تفاهمنامه شاید در آینده نزدیک نه ولی در ۱۵ سال آینده می‌توانیم شاهد رفع دغدغه‌های این صنف باشیم. حدس من این است که این موضوع توسط هیئت وزیران تصویب خواهد شد.

چاپخانه‌ها باید صنعتی و در حومه شهر تجمیع شوند

این کارشناس چاپ وبسته‌بندی همچینین با اشاره به بحث ایمنی و بهداشت چاپخانه‌ها گفت: با وقوع حادثه پلاسکو، با توجه به عدم رعایت نکات ایمنی اگر حادثه‌ای برای چاپخانه‌های خیابان ظهیرالسلام رخ دهد ما شاهد تخریب منطقه قابل توجهی از شهرداری خواهیم بود ضمن اینکه با توجه اهمیت و لزوم توجه به نکات بهداشت و محیط زیست، با توجه به مواد مصرفی چاپخانه‌ها نیز شاهد ورود آلاینده‌ها به محیط زیست هستیم و باید در نظر داشت این‌ها مسائلی هستند که برای تصویب تفکیک وظایف و در واقع صنعتی شدن این صنف باید شفاف‌سازی کرد. به هر حال با صنعتی شدن این صنف می‌توان با تجمیع آن‌ها در محیطی خارج از شهر در شهرک‌های صنعتی که مجهز به سیستم‌های تصفیه هستند از این معضلات جلوگیری کرد.

پایان

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.